KWK WUJEK ? RELACJA!

31 rocznicę obchodów pacyfikacji KWK WUJEK postanowiliśmy uczcić z wiele większym rozmachem niż w latach poprzednich, dlatego już kilka tygodni przed 16 grudnia zaczęliśmy przygotowywać plan obchodów.
Bardzo szybko chęć współorganizowania obchodów wyraziła również ULTRAS GIEKSA i dzięki naszym wspólnym działaniom wszystkie planowane akcje związane z pamiętną datą 16.12.1981 nabrały jeszcze większych rozmiarów.
Na tydzień przed „dniem 0″ na mieście pojawiły się transparenty zapraszające na uroczystości, specjalnie przygotowane szablony odbite na ścianach, specjalny temat na Forum GieKSy oraz zaproszenia na FB.
Zbiórka została wyznaczona na godzinę 12:30 na parkingu szkoły ?Gallus?. Łącznie zjawiło się na niej ponad 100 GieKSiarzy, w tym 30/40 osób z Brynowa. Większość ubrana była w trójkolorowe czapki, co w bardzo ładny sposób wyróżniło naszą grupę. Pojawiło się też sporo flag biało-czerwonych.
Po krótkim przemarszu, na czele którego zaprezentowana została nowa flaga (w całości opłacona i zamówiona przez Brynowską GieKSę!) ?Grudzień’81 ? Pamiętamy?, która prezentowała się bardzo okazale, dotarliśmy na miejsce, gdzie jeszcze przed oficjalnymi uroczystościami złożyliśmy pod pomnikiem ? krzyżem 9 żółtych zniczy oraz kwiaty.
Po prośbie organizatorów zajęliśmy miejsce, które mogło pomieścić całą naszą grupę i jednocześnie nie kolidowało z miejscami przeznaczonymi dla rodzin ofiar, przedstawicieli kopalni oraz innych oficjeli.
Rozciągnęliśmy przygotowany przez UG?03 kolorowy, 25-metrowy transparent o treści ?pamiętamy o tradycji, jak siła i charakter stawiły się amunicji? .
Dodatkowo przedstawicielki Brynowskiej GieKSy rozdały wszystkim obecnym blisko 500 okazjonalnych vlepek, specjalnie przygotowanych przez nas na tę okazję.
Kiedy pod pomnik-krzyż dotarła główna grupa, z orkiestrami górniczymi i delegacjami wojskowymi, rodzinami ofiar, przedstawicielami kopali, rządu, Solidarności, odpaliliśmy w ciszy symboliczne 9 rac. Kiedy ostatnia z nich zgasła, głośno i wyraźnie zaznaczyliśmy swoją obecność głośnym ?Cześć i chwała bohaterom? oraz ?Katowice Katowice GKS?.
Podczas oficjalnego przywitania wszystkich zebranych Stanisław Płatek (przewodniczący komitetu strajkowego, który w trakcie zbrojnej pacyfikacji z 16 grudnia był ranny), po odczytaniu z kartki wszystkich, których trzeba było powitać , spontanicznie przywitał zgromadzonych kibiców GieKSy i? podziękował za piękne graffiti przedstawiające motyw z flagi, które namalowaliśmy niedawno na jednym z osiedli. Podziękowaliśmy za takie przywitanie gromkimi brawami oraz śpiewem. Po tym wystąpieniu odśpiewaliśmy głośno wraz z resztą zgromadzonych Mazurka Dąbrowskiego.
Po przemówieniach ludzi związanych z kopalnią i „Solidarnością” głos zabrał Prezydent miasta ? Piotr Uszok. Jego wystąpienie poprzedziły głośne śpiewy trójkolorowej braci ? „Cześć i chwała bohaterom? oraz „Katowice Katowice GKS?. Ze względu na charakter uroczystości oraz mając świadomość po co i w jakim miejscu jesteśmy obyło się bez gwizdów i uwag pod kątem gospodarza naszego miasta.
W międzyczasie rozwinęliśmy również drugą flagę ? biało-czerwoną „Katowice”. Wysłuchaliśmy wszystkich wystąpień i po ostatnim z nich w spokoju rozeszliśmy się do domów.
Cała akcja okazała się bardzo udana, a zgromadzeni ludzie nie kryli pozytywnego zdziwienia naszą obecnością i organizacją.
Na koniec wszystkim obecnym GieKSiarzom chcielibyśmy przekazać gorące podziękowania od przedstawicieli kopalni KWK WUJEK, KHW oraz „Solidarności”, którzy byli zachwyceni i dumni z naszej obecności.
Dziękujemy jeszcze raz UG’03 za owocną współpracę przy obchodach!

PS. Redakcja serwisu nie wyraża zgody na powielanie powyższych treści ani zamieszczonych zdjęć z dzisiejszych obchodów.

Możliwość komentowania jest wyłączona.