Dolcan Ząbki vs. GKS Katowice

Po ponad 3 miesiącach przerwy piłkarze zaplecza Ekstraklasy wracają na boiska! Nasza ,,GieKSa” rundę wiosenną rozpocznie meczem niedzielnym, na wyjeździe, w Ząbkach, z miejscowym Dolcanem. Początek meczu od godziny 13:00.

Choć runda jesienna nie była dla nas udana, to jej końcówka sprawiła jednak, że chciałoby się grać dalej. To wszystko dzięki świetnej serii, jaką notował nasz zespół pod koniec ubiegłego roku. W trzech ostatnich meczach zdobyliśmy komplet 9 punktów, strzelając w nich aż 11 goli! Najbardziej w pamięci utkwi nam mecz z …
Pogonią w Szczecinie. Tam jeszcze na pięć minut przed końcem spotkania 3:1 prowadzili ,,Portowcy”. GKS Katowice pokazał, że potrafi grać jednak do samego końca, pokonując rywala 3:4.

W tabeli ligowej zajmujemy 11 pozycję z dorobkiem 20 oczek, po rozegranych 17 spotkaniach. Bilans spotkań wygląda następująco: 5 zwycięstw, 5-krotnie dzieliliśmy się punktami, a 8 razy musieliśmy uznać wyższość rywala. Jeśli chodzi o gole zdobyte, to mamy ich na koncie 24. Straciliśmy natomiast już aż 31 bramek. To właśnie pod względem goli straconych jesteśmy najgorsi w całej I lidze! Na wyjeździe graliśmy do tej pory 8 razy, z czego dwa mecze zdołaliśmy wygrać, tyle samo razy remisowaliśmy oraz 4-krotnie wracaliśmy bez jakiejkolwiek zdobyczy punktowej. W tych meczach strzeliliśmy 8 goli, tracąc ich 12.

W naszej kadrze nie doszło do zbyt wielu roszad przez okres zimowy. Do klubu przybyli jedynie Tomasz Mazurkiewicz, który ostatnio pozostawał bez klubu. Największym problemem tego 30-letniego dziś zawodnika były kontuzje. To właśnie z powodu kłopotów ze zdrowiem od dłuższego czasu pozostawał bez pracodawcy. Na Bukową przybył też były bramkarz Cracovii, Marek Pączek. Z klubu odeszli natomiast: Gabriel Nowak (Górnik Zabrze) i Jakub Dziółka (Zagłębie Sosnowiec). Natomiast Grzegorz Szafrański i Michał Suda zostali wypożyczeni do LZS-u Piotrówka (beniaminek III ligi).

Do rundy rewanżowej przygotowywaliśmy się na obozie w Turcji, gdzie rozegraliśmy sześć sparingów, z których wygraliśmy tylko jeden. Pokonanym był zespół zaplecza norweskiej ekstraklasy ? II Hodd Ulsteinvik. Podopieczni Wojciecha Stawowego zwyciężyli 2-1. Przed wyjazdem do Turcji graliśmy również z: Hutnikiem Kraków (3-1), Ruchem Radzionków (2-1), LZS Leśnica (2-2), Zagłębiem Lubin (1-0), Rozwojem Katowice (3-0).

Nasz najbliższy rywali – Dolcan Ząbki zamyka ligową stawkę I ligi. Ich dorobek punktowy wynosi zaledwie 13 punktów, w 17 meczach. U siebie do tej pory rozegrali 8 gier, z czego zdołali wygrać 3 spotkania. Ich bilans bramkowy u siebie to: 11 goli strzelonych i 13 straconych.

Warto podkreślić, że klub z Ząbek prowadzi Robert Moskal, doskonale znany nam w Katowicach. Mamy jeszcze jeden akcent związany z nami w tej ekipie. Otóż klub zasilił niedawno były gracz ,,GieKSy” Paweł Buśkiewicz. Oprócz niego do klubu przybyli także: Piotr Dziewicki (z Polonii Warszawa), Daniel Chylaszek (z Piasta Gliwice), Damian Świerblewski (na pół roku wypożyczony z Ruchu Chorzów).

Kilka ostatnich sparingów, w wykonaniu Dolcanu Ząbki:

• 15/01-11 Dolcan Ząbki 2-0 Świt Nowy Dwór Mazowiecki
  • 15/01-11 Dolcan Ząbki 1-2 Start Otwock
  • 15/01-11 Dolcan Ząbki 4-3 GLKS Nadarzyn
  • 15/01-11 Dolcan Ząbki 2-2 Ursus Warszawa
  • 15/01-11 Dolcan Ząbki 1-2 Legia Warszawa(ME)
  • 19/02-11 Dolcan Ząbki 1-1 Sandecja Nowy Sącz
  • 20/02-11 Dolcan Ząbki 1-1 GKS Bełchatów (ME)
  • 23/02-11 Dolcan Ząbki 2-0 Tur Turek
  • 27/02-11 Dolcan Ząbki 0-2 Znicz Pruszków

W pierwszym meczu na Bukowej, padł remis 1:1. Trzy bramki, w tym jedna nie uznana, dwa karne, w tym tylko jeden strzelony, tak w skrócie wyglądał tamten mecz inauguracyjny sezonu 2010/11 w Katowicach. Goście wyszli już na prowadzenie w 8. minucie spotkania, gola strzelił Grzegorz Piesio. Dla nas punkt uratował w 63. minucie Krzysztof Kaliciak, który nie pomylił się z 11 metrów.